شاهراه تناسب اندام از کجا میگذرد؟شاهراه تناسب اندام از کجا میگذرد؟

شاهراه تناسب اندام از کجا میگذرد؟

پیشتر درمورد کلید اصلی و گمشده درانواع روشهای کاهش وزن نوشته ام, اما اینبارو در مقاله (شاهراه تناسب اندام از کجا میگذرد؟), میخواهم به این موضوع بپردازم که چرا افراد بیشماری در دنیا با کاهش وزن درگیر هستند و چگونه میتوان با تپینگ به این چالش قدیمی پایان داد!

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است؟

تحت استرس ها و فشار کاری و یا به خاطر مشکلاتی که در رابطه تان دارید،یا حتی بخاطر مشکل اضافه وزنتان آنقدر کلافه شوید که دلتان بخواهد با خوراکیهای شیرین و یا هر چیز دیگری که خودتان میدانید متناسب با(تناسب اندام) رژیم غذایی سالمتان نیست, خودتان را آرام کنید؟

یا تا حالا شده است که ورزش همیشگی تان را به دلیل مشغله کاری یا حتی احساس بی انگیزگی برای هفته ها و ماهها از برنامه زندگی تان حذف کنید؟

مطمئنم که پاسختان بله است! همه ما این احساسات را بطور متوسط در زندگی مان تجربه می کنیم.

واقعیت این است که مشکل ما نداشتن اطلاعات کافی در مورد رژیم غذایی سالم یا روش صحیح ورزش کردن نیست!

اینروزها در عصر ارتباطات همه به اطلاعات کافی در این زمینه دسترسی دارند.

اما چیزی که ما  به اندازه کافی به آن آگاهی نداریم، این اصل مهم است که در درون ما چه می گذرد. در ضمیر ناخودآگاهمان چه اتفاقاتی در جریان است که انتخاب غذای سالمتر یا ورزش روزانه را برایمان به یک تصمیم سخت برای تناسب اندام تبدیل می کند و همینطور از نظر بیولوژیکی باعث میشود هورمونهای چربی ساز(Fat Gaining Hormones) را در بدن تحریک کند و طبیعتا همین از کاهش وزن جلوگیری می کند!

همه ی ما خوب میدانیم که برای تناسب اندام باید در سبک زندگی مان تغییراتی ایجاد کنیم. غذای سالمتری بخوریم، وقت بیشتری به ورزش و تحرک اختصاص دهیم, اما در عوض همه اینکارها در اثر فشار و استرسهای روزمره در یک برنامه ی غذایی ناسالم گیر میکنیم، ورزش حذف می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند!

اما تحقیقات و مطالعات نشان میدهد که دو دلیل بزرگ و عمده برای به شکست انجامیدن تناسب اندام انواع روشهای کاهش وزن,چیزی غیر از صرفا ورزش و رژیم غذایی است.

—————————————————————

بیشتر بخوانیم :

—————————————————————

دلیل شماره یک که برای خود من بسیار عجیب و حیرت آور بود, احساسات منفی فرد معرفی شده است.

احساسات عمیق و احوالات روحی  ما تاثیر بزرگ و قابل توجهی بر روی فعل و انفعالات شیمیایی و آنچه که بصورت بیولوژیک در بدن در جریان است، دارد.

در زمانی که افراد تلاش می کنند برای حفظ تناسب اندام تا به هر طریقی شده وزن کم بکنند و به شدت احساس درماندگی میکنند,بطور پیوسته مسائلی از جمله استرس، اضطراب, احساس کلافگی و حال نامساعد روحی را تجربه می کنند.

اما چیزی که قطعاً نسبت به اهمیت آن بی اطلاعند؛این مهم است  که به دلیل احساساتی که تجربه می کنند، هزاران هزار هورمون در سرتاسر بدن به سرعت ترشح میشوند و همین ترشحات هورمونی از تعادل خارج شده, اجازه ی کاهش وزن در روند طبیعی اش را به شما نمیدهد.

شاهراه تناسب اندام از کجا میگذرد؟

حالا چطور این اتفاق در بدن می افتد؟ چطور میشود این هورمونها را کنترل و یا متعادل کرد؟

وقتی که یک موضوع استرس زا در زندگی ما رخ میدهد، یا اینکه مرتباً برای موضوعی نگران هستیم ، در کمتر از چند ثانیه، بخشی از مغز بنام امیگدلا, که مثل یک توده ی بادامی شکل کوچک در مغز میانی انسان است، فرمان ترشح هورمونهای مشخصی از جمله آدرنالین و کورتیزول را در بدن صادر می کند.

وقتی این هورمونها که به عنوان هورمون استرس هم از آنها یاد میشود, در بدن جریان پیدا می کنند, قسمت های مختلفی از مغز بطور کامل از کار می افتند تا بتوانند از انسان در شرایط استرس زا و یا بروز خطرات احتمالی محافظت کنند و یه قدم به داشتن تناسب اندام نزدیک شوید.

یکی از بخشهایی که در اثر این فعل و انفعلات شیمیایی دچار اختلال میشود قسمت خلاقانه ی مغز (Creative Problem Solving) برای حل یا مدیریت مشکلات در شرایط بحرانی است.

همه ی این تغییرات در عملکرد مغز و بدن، دو مشکل اصلی و بزرگ را برای کسی که در تلاش برای داشتن تناسب اندام است تا وزن کم کند، ایجاد می کند.

  • این تغییرات هورمونی سرعت هضم و گوارش فرد را بسیار کُند می کند.

وقتی سیستم هاضمه ی فرد کُندتر از حالت عادی عمل میکند نتیجه را میتوانید حدس بزنید، قطعاً کاهش وزن به مراتب سخت تر میشود.

  • همینطور انقباض عروق خونی و چند تغییر بیولوژیکی مهم که منجر به واکنشهای منفی در بدن میشود. واکنش هایی مثل اختلال در کنترل میل به غذاها و خوراکیها تاثیرگزار برای داشتن تناسب اندام است.

از ترکیب این دو اتفاق بیولوژیکی در بدن میتوان فهمید وقتی استرس دارید، احتمال اینکه برای داشتن تناسب اندام بدترین انتخابها را در زمینه ی خوراکیها داشته باشید و برنامه ی غذایی سالم و عادتهای غذایی تان را بشکنید بسیار بالا می رود، و طبق اتفاق دومی که در بالا شرح داده شد، فرد در سرعت هضم غذا دچار مشکل میشود و در نتیجه دچار اضافه وزن میشود!

آیا تابحال برایتان پیش آمده است که در شرایط پر استرس باشید و به ناگهان متوجه شوید که ، بدون آنکه حواستان باشد مثلا نیمی از بسته شیرینی یا یک پُرس غذا را خورده باشید.

بعد فکر کنید چرا اینکار را کردم؟

این اتفاق را خیلی ها در شرایط مشابه تجربه می کنند و دلیل بسیار ساده یی دارد، چون میزان استرس در بدنتان بالا رفته است و اجازه نمیدهد که مثل شرایط عادی بتوانید شفاف فکر کنید یا تصمیم درست بگیرید.

ولع شدیدی که به خوراکیها در زمان پر استرس تجربه می کنیم، آن هم در دورانی که با انواع غذاهای ناسالم,اعتیادآور و کم کیفیت احاطه شده ایم که به راحتی و قابل دسترس است, طبیعتاً  کنترل داشتن بر روند انتخابهای سالم غذایی برای تناسب اندام  کار دشوارتری میشود.

شاهراه تناسب اندام از کجا میگذرد؟

چرا به کربوهیدراتهای قندی میل بیشتری داریم؟

مغز به دنبال ایجاد احساس خوب و لذت می گردد و به همین دلیل به سمت پرخوری کشیده میشود!

پرخوری کردن یک دلیل بزرگ در پس زمینه اش دارد؛ احساس خوب به ما میدهد.

زمانیکه مواد قندی به طور کامل به بدن نرسد، سطح انسولین افت می کند و شما به ناگهان احساس خستگی و بی انرژی بودن می کنید که همین باعث ایجاد نیازشدید به انواع کربوهیدراتهای قندی می کند تا بدن بتواند مجددا به سطح قند نرمال برسد و این چرخه ی معیوب میتواند مرتبا تکرار شود.

بنابراین تعجبی ندارد که آمار بالایی از افراد در جامعه ی مدرن امروزی ما با مشکل تناسب اندام و کاهش وزن درگیرند.

طبیعتا دردوران مختلف، چالش های خاص آن و مسائلی برای استرس وجود داشته و دارد. اما شاید بتوان گفت تنها تفاوت کلیدی بین گذشته ها و دنیای امروز در این است که با کمک علوم و یافته های جدید میتوان سیستم عصبی را بازنویسی کرد و به زبان ساده تر به تنظیمات کارخانه برگرداند!

میتوان سیستم عصبی و احساسی را به تعادل برگرداند، انتخابها و تصمیمهای بهتری گرفت و نهایتا به تعادل در بدن رسید.

در شرایط زندگی امروز که همه افراد استرس مداوم را تجربه می کنند، اگر بخواهند به این زندگی پر استرس یک رژیم غذایی سخت را هم اضافه کنند، و تلاش کنند که به زور وزن کم کنند، و برنامه غذایی جدیدی بسازند… . قطعا میزان استرس فرد چند برابر میشود و طبق یافته های ذکر شده در بالا، چه بسا باعث اضافه وزن بیشترهم میشود، و همه چیز خرابتر بشود.

  • استرس,جذب مواد مغذی از غذای دریافتی را کاهش میدهد، بنابراین حتی اگر خیلی خوب و سالم غذا بخورید اما سبک زندگی بسیار پراسترسی دارید بدنتان نمیتواند مواد مغذی را جذب کند!
  • همچنین استرس میزان نگهداری نمک در بدن را افزایش میدهد و باعث ایجاد پف کردگی یا ورم شود.
  • استرس روی میزان کرسترول تاثیر می گذارد.
  • همینطور سیستم ایمنی، سیستم غدد درون ریز، سیستم عصبی و… را تحت الشعاع قرار میدهد، در اصل استرس به معنای واقعی کلمه میتواند روی عملکرد همه ی قسمت های بدن و مغز تاثیر بگذارد و مستقیما روی اضافه وزن و بالا رفتن خصوصا چربی های ناحیه ی شکم مرتبط باشد.

-خب حالا سوال این است چطور میتوانم را پایین بیاورم؟

میدانم که به این فکر می کنید که چطور ممکن است که در شرایط زندگی امروزه، استرس را میتوان کم کرد؟

پاسخ من به عنوان یک تپینگ تراپیست,خیلی واضح و ساده است.

با تپینگ شما میتوانید به راحتی سطح استرس را به دو روش پایین بیاورید.

با رفتن به لایه های زیرینی که محرک استرس شماست و همینطور با ریست و بازنویسی کردن سیستم عصبی تان.

با تپ کردن بصورت منظم میتوانید این مشکل را بطور کامل آزادش کنید و نهایتا فعل و انفعالات از تعادل خارج شده را اصلاح کنید.

حالا فقط برای لحظه یی به ریتم زندگی روزمره تان فکر کنید….

تصور کنید اگر شما بتوانید سطح استرستان را تا اندازه ی قابل توجهی کاهش دهید، چقدر میتوانید احساس بهتری داشته باشید! و چقدر رسیدن به هدفها و برنامه هایتان آسانتر خواهد شد.

در مطالعات و آزمایشهای علمی و بزرگ دنیا اثبات شده است که تپینگ میتواند به طرز قابل توجهی میزان استرس را کاهش دهد.

به این معنا که وقتی شما تپ می کنید، سطح استرستان پایین می آید در نتیجه میتواند کنترل بدن و مغزتان را دوباره به دست بگیرید. سپس میتوانید، در شرایط نرمال از همه قابلیتهای مغز و بدنتان در کنار هم استفاده کنید.

مثل ساختن ریتم سالمتر غذایی، تصمیم برای شروع ورزش وماندگاری در آن و…..  که در مجموع شما تسلط بیشتری برسبک زندگیتان پیدا خواهید کرد. در واقع کنترل اوضاع به دست خود شما خواهد بود نه به دست استرس های روزمره تان. که همه اینها طبیعتا برای شما احساس بهتری رابه همراه خواهد داشت!

در مورد تاثیر تپینگ بر روی پایین آوردن استرس مطالعات و پژوهشهای ارزشمند بیشماری انجام شده است. یکی از تکان دهنده ترین  تحقیقات بزرگ دنیا در همین مورد, که دنیای محققان را شوکه کرد میتوانید اینجا بخوانید! مطمئناً مطالعه ی این تحقیقات میتواند شما را در استفاده و بهره بردن از تپینگ آماده و مصمم تر کند.

                                                                                                                                                                                 مراقب خودتون و روحتون باشید

                                                                                                                                                                                             لیلی بختیاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.